Inicjatorem powstania pierwszej polskiej loży liberalnej był Wielki Wschód Francji, który 3 maja 1990 roku na swoim konwencie wydał okólnik zalecający francuskim masonom podjęcie działań do utworzenia mającej przyjąć przyszłych polskich kandydatów. Nieoficjalnie był on adresowany do lóż Północnej Francji czyli środowisk tradycyjnej polskiej emigracji zarobkowej. Odzew był niemal natychmiastowy. 13 czerwca 1990 roku w świątyni przy rue Thiers w Lille odbyło się spotkanie założycielskie grupy, 9 braci w stopniu mistrzowskim która miała doprowadzić do powstania pierwszej polskiej loży liberalnej. Nazwę jej „Nadzieja” zaproponował brat Andrzej Czajkowski z loży Les Freres de Saint Jean na Wschodzie Lille. W spotkaniu uczestniczył m.in. brat Bernard Różański późniejszy pierwszy Czcigodny Mistrz naszej loży. Zdecydowano wtedy również, ze „Nadzieja” będzie pracować w Rycie Szkockim Rektyfikowanym, a także w Rycie Francuskim i wejdzie w skład Wielkiego Wschodu Francji. Zdecydowano również, że przeniesiona zostanie, po zapaleniu świateł, do Polski, do Warszawy. Podstawowe stopnie oficerskie tej loży mieli pełnić Bernard Różański – Czcigodny Mistrz, Andrzej Czajkowski – Pierwszy Dozorca, Edmund J. – Drugi Dozorca, Didier Śniadach – Mówca, Leopold W. – Sekretarz…
25 listopada 5990 roku /1990 roku ery profańskiej / w Lille zapalone zostały światła Sz. i D. Loży „Nadzieja”.
W dniu zapalenia świateł stopień ucznia otrzymali przybyli z Polski Zbigniew Grabowski, Edward Długosz, Jan W., Wiesław S. Przez cały niemal rok nasza Loża pracowała w Lille. Przyjęto do niej łącznie 17 braci, którzy w trybie przyspieszonym awansowali do stopnia mistrzowskiego i przygotowana do objęcia funkcji oficerskich po przeniesieniu świateł do Warszawy.
Nastąpiło to 11 listopada 1991 w Pałacyku Głównego Konserwatora Zabytków przy udziale licznej delegacji braci z Francji oraz przedstawicieli Sz. i D. Loży „Wolność Przywrócona”, która w międzyczasie powstała w Warszawie.
Czcigodnym Mistrzem został wybrany brat Zbigniew Grabowski – profesor, rektor Politechniki Warszawskiej, doktor honoris causa na Uniwersytecie we Fryburgu, członek międzynarodowych komisji i stowarzyszeń dotyczących budowy wielkich konstrukcji, minister – kierownik Urzędu Postępu Naukowo – Technicznego, a także wiceprzewodniczący Kapituły Orderu Uśmiechu…
Brat Bernard Różański został Honorowym Czcigodnym Mistrzem naszej Loży.
W następnych latach trwał okres doskonalenia naszej wiedzy wolnomularskiej oraz powiększania szeregów. Spowodowało to w już po dwóch latach doprowadzenie do zapalenia świateł Loży „Jedność” na Wschodzie Katowic, której Czcigodnym Mistrzem został Jan Karel, jeden z pierwszych dziesięciu oficerów przyjętych do „ Nadzieji” w Lille. Przyjęliśmy 17 braci ze Śląska z których 16 doprowadziliśmy do stopnia mistrzowskiego, którzy pracowali potem w wolnomularstwie na Śląsku.
Kiedy zaistniała taka potrzeba afiliowaliśmy kilkunastu naszych braci do prac w Obediencji Le Droit Humain, umożliwiając działanie loży „Pierre et Marie Curie”.
Prace Sz. i D. Loży „Nadzieja” odbywają się regularnie raz w miesiącu /
sporadycznie dwa razy /, wygłoszono na nich ponad 250 desek, uczestniczyliśmy i uczestniczymy w pracach innych Lóż, organizowaliśmy wspólne prace z Sz. i D. Lożą. „Kultura”, w uroczystościach czerwcowych i zimowych św. Jana, zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny dla naszych braci i ich najbliższych na Węgry, spotykaliśmy się w gronie najbliższych na braterskich spotkaniach z okazji Nowego Roku...
Jak wynika z ustaleń Jana Sokalskiego - Brata Sekretarza, w skład naszej Loży wchodzą lub wchodzili m.in. profesorowie wyższych uczelni, rektorzy, członkowie polskiej Akademii Nauk, wykładowcy akademiccy, pracownicy naukowi politycy, wicepremierowi ministrowie i wiceministrowie pułkownicy WP, general brygady, ambasadorzy w Zairze i w Republice Środkowo Afrykańskiej oraz w Wielkiej Brytanii, dziennikarze, ekonomiści, prawnicy biznesmeni,, wybitny lekkoatleta, średniodystansowiec, olimpijczyk z 1960 roku w Rzymie…
Kiedy w 1996 roku powstała Obiedencja Wielkiego Wschodu Polski, nasza Loża, będąca jedną z inicjatorek jej powstania, aktywnie włączyła się w prace Wielkiego Wschodu Polski. Brat z naszej Loży – Zbigniew Gertych, wicepremier, dyplomata, wicemarszałek Sejmu VIII kadencji, pełnił z wyboru przez dwie kadencje funkcję Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu Polski. Kilku innych braci piastowało także z wyboru różne funkcje w tej Obediencji.
Loża wsparła swoimi mistrzami powstanie Sz. i D. Loży „Gwiazda Morza” na wschodzie Gdańska a pierwszym jej Czcigodnym Mistrzem został nasz brat Andrzej Zieliński, który uhonorowany potem został godnością Honorowego Czcigodnego Mistrza tej łoży.
Dwóch naszych braci / dwóch innych już niestety przeszło do pracy w Wiecznym Wielkim Wschodzie /, zasiada w Radzie Najwyższej Polski Suwerennych Wielkich Inspektorów Generalnych 33 i Ostatniego Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego.
To z inicjatywy naszej Loży doszło do powstania loży Wyższych Stopni „Sokrates” oraz „Jedność Prawdziwa”, a w chwili obecnej trwają prace nad utworzeniem loży wyższych Stopni w Rycie Szkockim Reaktywowanym.
Niestety, a może dla masonerii na szczęście, styl pracy Wielkiego Wschodu Polski w ostatnich trzch latach spowodował wystąpienie z tej Obediencji trzech lóż warszawskich i jednej poznańskiej. Utworzyły one Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej w skład którego weszły także wspomniana loża „ Gwiazda Morza” oraz „Braterstwo nad Olzą” na Wschodzie Cieszyna. Pierwszym Wielkim Mistrzem tej Obediencji został Zbigniew Grabowski, a po jego śmierci w 2019 roku - Wojciech Mościbrodzki, Czcigodny Mistrz „Gwiazdy Morza”, także z „nadziejowym” masońskim życiorysem.
W 2021 roku nastąpił powrót do korzeni, czyli do Wielkiego Wschodu Francji. Uroczyste zapalenie światek tej okazji w loży „Nadzieja” nastąpiło 18 października 2021 roku.